Sproge.lv

Miljons

 Mamma māca bērnu. Nav viegli... iemācīt lasīt.
Apkārt miljons brīnumu. Ezis skrien. Tālumā milzīgi kalni. Bumba aizripo. Lellei tik skaista kleita. Zvaigznes un saules vilina. Tā gribas miljonam pakaļ skriet.
Klusi burtiņi gaida. Visi trīsdesmit trīs. Aitas burts. Ābola, bumbas, cāļa, čiekura, dadža, eža, ēzeļa, fotoaparāta, gaiļa, ģimenes, haizivs, izkapts, īlena, jūras, kaķa, ķirbja, lapsas, ļipas, mājas, naudas, ņiebura, olas, pīles, robota, saules, šalles, tēta, upes, ūpja, vilciena, zibens un žirafes burts.
Vien jāsasauc kopā, lai iznāktu vārdi. Ezis pats atnāks pie tevis. Ūpis uzpūtīs bumbu, kaza iemīlēs āzi, aita nobučos zaķi. Roze uzziedēs.
Gribi to miljonu? Te jau tas ir.
Atver grāmatu. Lēnām, soli pa solim, vārdu pa vārdam ej pakaļ savam miljonam.

 


Atsauksmes

Kāpēc „Miljons”? Tāpēc, ka grāmatā ir vesels miljons teikumu, patiesību sakot, 300 vārdu. No tiem bērns, mācoties lasīt, var izveidot visdažādākos teikumus – gan parastus, gan neparastus, priecīgus un ne tik priecīgus, smieklīgus, jocīgus un arī filosofiskus, dažkārt pat politiskus (bērns pats gan to nezina) vai pilnīgi trakus. Lasītmācīšanās spēli aizraujošāku padara arī 1000000 jocīgu attēlu, kuri precīzi atbilst visiem teikumiem.

 Iveta Ikale, Apgāda Zvaigzne ABC sākumskolas projektu grupas vadītāja

 

Pazīstu Indru Sproģi kā radošu, oriģinālu ideju bagātu, neatlaidīgu un mērķtiecīgu mākslinieci.
I.Sproģe raksta, dzejo, zīmē, glezno, fotografē, veido neparastus objektus. Grāmatu mākslā kā idejas, satura un dizaina autore realizē oriģinālus, atraktīvus projektus, kuros arvien rodams arī kāds didaktisks uzdevums.
Grāmatas ,,Miljons,, risinājumā izmantoti gleznojumi ar akrila krāsām, bet oriģinālais dizains atklāj viegli saprotamu vārdu spēli, kas domāta bērniem mācoties lasīt. Pēc formas tā ir grāmata, pēc satura - spēle. Dzīvnieki, augi, sadzīves priekšmeti un vienkāršas, pazīstamas darbības savstarpēji tiek savienoti dažādās kombinācijās - no 300 vārdiem un 300 bildēm I. Sproģe piedāvā izveidot miljons teikumu un miljons dīvainu personāžu. Nozīmīgi, ka ikvienu divu lietvārdu savienojumu veido darbības vārds, kas nereti ievieš jautru un neparastu noskaņu šajā spēlē. Tas padara pirmos nopietnos soļus lasīšanas apguvē vieglākus un bērniem psiholoģiski tīkamākus.

IBBY Latvijas nodaļas valdes locekle
 Dr. Austra Avotiņa, mākslas zinātniece

 


Pētījumi vēsta, ka Latvijā bērniem ir daudz problēmu ar lasīšanas apguvi, tādēļ I. Sproģes izveidotā grāmata ,,Miljons” ir labs mācību palīglīdzeklis lasīšanas iemaņu apguvei un iemācītā nostiprināšanai.

Bērna uzmanību piesaista savdabīgais grāmatas iedalījums, kas liek soli pa solim iepazīt katru burtu, katru vārdu, ļauj pašam lasītājam veidot teikumu. Zīmējumi lieliski papildina dotos vārdus, vizuāli parādot to nozīmi, tādejādi iespējams mācību apguves procesā iesaistīt dažādas maņas vārdu nozīmes izpratnes veicināšanā.

Redzamo var izmantot arī vārdšķiru apguvei un teikuma uzbūves veidošanas jēdzienu skaidrošanai ar jautājumu palīdzību.

Veidojot situāciju spēles var arī grāmatu lasīšanā izmantot pēc ,,loterijas” principa. Bieži izveidojas joku teikumi, tad tiek izskaidrotas vārda nozīmes, to skaidrojums, var arī turpināt darbu meklējot pareizu, loģisku atbildi.

Radošs pedagogs strādājot ar šo grāmatu gūst ierosmi ikdienas darbam, jo grāmata satur vērtīgu materiālu bērna intelektuālās darbības un aktualitātes rosināšanai, viņa redzesloka un interešu paplašināšanai. Īpaši veiksmīgi izmantojama individuālam darbam. 

 

Rīgas speciālās pamatskolas – attīstības centra direktores vietniece audzināšanas darba jomā, sākumskolas latviešu valodas skolotāja -

Mag Paed Gunta Īviņa

 

Patiešām liels paldies par individualitāti un uzņēmību.
Brīnišķīga grāmata, kuru ar aizrautību šķirsta gan bērni, gan pieaugušie. Mazajiem pat aizmirstas, ka lasīšana iepriekš sagādāja grūtības. Un pats galvenais – tā raisa SMAIDU un POZITĪVAS EMOCIJAS.
 logopēde Irēna Kalniņa.

 

Es domāju, ka MILJONS ir ideāla rotaļlieta tādam puikam, kāds Kirils bija 4,5,6 gadu vecumā, kad lasīt mācīties nav laika, jo vēl jāspēlējas. Bet bildes skatīties taču patīk visiem. Un  ja vēl tās bildes tu pats vari taisīt.  Un turklāt bezgalīgi daudzas.  Un smieklīgas. Un turpat blakus ir bezgalīgi daudz mazu vārdu, kurus gribas uzzināt, jo arī sanāk joki.

Guna Zariņa, aktrise

Prese